Eylem Tok ve oğlu hakim karşısına çıkıyor: Duruşma saati belli oldu: Türk kurye detayı


1 Mart’ta İstanbul’da Timur Cihantimur’un ehliyetsiz kullandığı araçla yaptığı kazada Oğuz Murat Aci hayatını kaybetmiş, Eylem Tok da oğluyla birlikte Türkiye’den kaçmıştı. Mısır’a ardından ABD’ye giden anne ve oğul için kırmızı bülten çıkarılmış ve yakalanmaları sağlanmıştı.

İddialara göre Tok ve oğlu, ABD’de yakalanmadan önce Küba’ya seyahat etmek için sahte pasaport almaya çalışmışlar.

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre, Eylem Tok ve oğlunun yakalanması Türk kurye sayesinde gerçekleşti. Tok ve oğlu Cihantimur’un ABD’de geçirdikleri 106 günde yakalanmamak için 5 eyalet değiştirdi. Önce New York’a giden Eylem Tok ve oğlu, daha sonra Washington, California ve Miami’ye geçti.

Kaçak anne oğlu, Massachusetts eyaletinde bulunan Boston kentinde lüks bir rezidansa yerleşti. Boston’da kaldıkları rezidansa yakın bir restorandan sürekli sipariş veren Tok, tesadüfen kapısına gelen Türk kurye sayesinde yakalandı. Türk kurye yemeği teslim ettikten sonra ikilinin yerini polise bildirdi.

GEZMEYE GİTMİŞLER

Posta’da yer alan haberde, Eylem Tok ve oğlu, yıllığı 46 bin dolar olan British International School of Boston’ı gezdikten sonra eve döndü. Polis eve baskın düzenleyip anne-oğulu yakaladı. Eylem Tok ve oğlunun üzerinde 4 ayrı sahte pasaport bulundu. Tok’un yanında 5 bin dolar nakit vardı. Evde yapılan aramada da 46 bin dolar ele geçirildi.

Eylem Tok’un avukatı Brendan Kelley, müvekkilinin serbest bırakılması gerektiğini savunuyor. Kelley, Türk yasalarına göre annelerin bu tür suçlardan dolayı ceza almadığını ve ABD-Türkiye iade anlaşması gereğince Tok’un iadesinin mümkün olmadığını öne sürüyor.

NTV’nin ABD temsilcisi Hüseyin Günay’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Tok ve oğlunun ilk duruşması yarın TSİ 18.00’de Boston’da görülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x